Podział zysku w spółce kontrolowanej przez alternatywny fundusz inwestycyjny
Zakaz wyprzedaży aktywów obowiązuje przez 24 miesiące od dnia przejęcia kontroli w spółce przez alternatywny fundusz inwestycyjny. Wątpliwości budzą wzajemne relacje przepisów o funduszach inwestycyjnych i kodeksu spółek handlowych.
Trwa sezon zatwierdzania sprawozdań finansowych i dzielenia zysków w spółkach kapitałowych. Podmioty kontrolowane przez alternatywne fundusze inwestycyjne (specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, fundusz inwestycyjny zamknięty, alternatywną spółkę inwestycyjną lub unijny alternatywny fundusz inwestycyjny – dalej zbiorczo: „fundusz") powinny pamiętać o istotnym aspekcie ubiegłorocznej nowelizacji ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1896, ze zm.; dalej: ustawa o funduszach inwestycyjnych), a mianowicie ograniczeniach tzw. wyprzedaży aktywów.
Zasady ogólne
Powyższe ograniczenia, mające źródło w art. 30 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE (asset stripping), reguluje art. 70zn ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, towarzystwo funduszy inwestycyjnych i zarządzający alternatywną spółką inwestycyjną, którzy zarządzają funduszem przejmującym kontrolę nad spółką nienotowaną na rynku regulowanym lub nad notowanym emitentem, są obowiązani,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta